1. holdet fortsætter uændret i 2020/2021      

Thomas Ismiris Ukategoriseret Skriv en kommentar

1. holdet fortsætter uændret i sæsonen 2020/2021             

Det er nu på plads, at Mikkel Hindersson og Christian Kongsgaard igen kommer til at udgøre fundamentet på klubbens 1. hold i den kommende sæson. Mikkel og Christian har begge potentiale til bedre resultater end i den forgangne sæson, hvor det i grundspillet blev til henholdsvis 7 sejre i 14 kampe og 4 sejre i 11 kampe for de to spillere. Dette fik de også vist i slutspillet, hvor de – inden sæsonen blev Covid19-afblæst – vandt henholdsvis 6 af 8 kampe og 3 af 7 kampe.

Resten af truppen kommer til at bestå af Henrik Vendelbo, Theo Dyekjær, David Hindersson, Lars Hauth og Steffen Aagesen.

Klubben fortsætter dermed strategien om, at klubbens 1. hold skal bestå af spillere, der kommer i klubben flere gange om ugen og på den måde medvirker til genkendelighed og sammenhold. Vi håber på den måde, at fødekæden ikke stopper ved vores egen Theo Dyekjær, men at der på sigt kommer flere til klubbens 1. hold fra egne rækker.

Christian Kongsgaard

Mikkel Hindersson