Guld, sølv og bronze til Virum ved UDM i Ribe

Morten Hasselbalch Ukategoriseret Skriv en kommentar

Af: Christopher Normann, Cheftræner Virum BTK
 
I denne weekend blev de danske ungdomsmesterskaber afholdt i Ribe. Her var Virum-Sorgenfri BTK stærkt repræsenteret med hele 7 spillere på startlisten, som gennem året ved diverse kvalifikationsstævner har formået at kvalificere sig til mesterskabet. Virum kunne endda have haft en ekstra spiller med i form af Frederik Kristensen, men han måtte desværre melde fra pga. en skulderskade, som har drillet ham hele foråret.
 
 
U19:
I U19 havde Virum 3 spillere med single. 
 
Kevin Zhou var seedet I sin pulje, og har gennem sæsonen vist en rigtig flot udvikling med mange gode sejre og mere stabilt højt niveau. Desværre for Kevin, så endte UDM allerede i singlepuljen, da han taber begge kampe i puljespillet. Især kamp 2 var bitter, da Kevin spiller sig til 4 matchbolde mod Lasse Fly Kristensen (Amager) i 5 sæt, men formåede ikke at lukke kampen, som ellers ville have sikret ham videre avancement i turneringen.
 
Anderledes gik det Virums 2 andre deltagere i U19, som var Felix Stahl Eriksen og Mathias Kirchhecker.
 
Felix Stahl Eriksen første kamp var mod Victor Bartholomæussen (Amager). Begge drenge er fra årgang 2010, og har spillet et utal at tætte kampe mod hinanden, og denne kamp var ingen undtagelse. Victor kom bedst fra start, og nappede de første 2 sæt. Derfra blev kampen mere lige, og Felix fandt de rigtige løsninger, så 3 sæt gik Felix’s vej. I 4 sæt var Felix foran hele vejen, og spillede sig også til en sætbold, men i sidste ende spillede Victor 3 gode bolde, og tager sejren, 1-3. 
 
I kamp 2 mødte Felix antispinspilleren Silas Willer (Sisu). På papiret en tricky modstander, da det er meget få spillere der spiller med antispin, men Felix spiller klogt og tager sejren komfortabelt 3-0, og sikrer sig dermed avancement fra gruppespillet som 2’er.
 
I slutspillet hed modstanderen Markus Jacobsen (Amager), og det var ikke ligefrem en drømmelodtrækning for Felix, som historisk har haft svært ved at finde de rette løsninger mod Markus’ spil. Heller ikke denne gang lykkedes det for Felix, og det endte med et 0-4 nederlag mod Markus.
 
Mathias Kirchhecker tabte sin første kamp 0-3 mod Amagers Jakob Tang. Dette betød, at Mathias skulle vinde kamp 2, som var mod Rasmus Kringelum (Silkeborg). Mathias startede kampen godt og vandt 1 sæt sikkert, men Rasmus lagde sig ikke ned og tog andet sæt. 3 sæt bliver et nervepirrende et af slagsen, og desværre så løb Rasmus med det til sidst 9-11. 4 sæt begynder, og Rasmus trækker fra. Mathias var bagud 3-9 i 4 sæt, og alt håb om avancement var udenfor rækkevidde. 3-9 bliver til 6-10. Rasmus har 4 matchbolde, men Mathias øjner en chance, og den griber han. 6 bolde i streng, og vi skal have et 5 sæt. Mathias tog opturen med sig fra 4 sæt ind i 5 sæt, og Mathias opbyggede et godt forspring, og når det hele skal afgøres, så svigtede Mathias ikke. 3-2 sejr og videre avancement.
 
I første runde var Mathias’ næste modtander Gustav Strecker (OB). De spillede en intens og tæt kamp, som bølgede frem og tilbage. Kampen gik i 7 sæt, og selvom Mathias undervejs smed en sætføring på 3-1 til 3-3, så formåede han endnu en gang at være skarpere end sin modstander i sidste og afgørende sæt, 4-3. I runde 2 mødte Mathias den 8 seedede Frederik Kjeldgaard. Mathias spillede en kanonkamp og fik virkelig testet Frederik til det maksimale. Ligesom den foregående kamp, så presser Mathias sin modstander ud i 7 sæt, men her stoppede festen, og Frederik besejrer Mathias til sidst, 3-4.
 
I double spillede Kevin sammen Charlie Frisk (København). De vinder i første runde over Rasmus Kringelum og Sebastian Vigh (Brønshøj) i en meget tæt 5 sætskamp. I runde 2 var lodtrækningen ikke ligefrem med dem, da de skulle op imod 2 seedede Malik Severinsen (OB) og den tidligere Virumspiller Emil Hasselbalch (Amager). Kevin og Charlie kæmper flot, og fik kampen ud i 5 sæt, men taber desværre 2-3 til de senere vindere af rækken.
 
Mathias og Felix stillede sammen op i doublen, og de mødte Amagers Jakob Tang og Viggo Bork. Virumdrengene kommer bedst fra start og vinder 1 sæt, og tog også 3 sæt, men i sidste ende så blev det ligeledes til ærgerligt 5 sæts nederlag.
 
U15:
 
I U15 havde Virum 4 spillere på startlisten. Det drejer sig om Mikkel Radoor, Siddharth Senthill, Philip Kiel Jakobsen og Julius Bach Fredensborg.
 
Mikkel var seedet I puljespillet. I puljen mødte Mikkel OB’s Rasmus Pein, samt Esbjergs Valdemar Skøtt. Mikkel vinder hhv. 3-0 over Rasmus og 3-2 over Valdemar. Som 1’er I puljen ventede der en 2’er fra en af de andre pujler, og her trak Mikkel den lokale Johannes Feddersen (Ribe). Kampen startede meget tæt, og de første 4 sæt fordeles ligeligt; 2 til hver. I 5 sæt følges drengene pænt ad, men på de afgørende bolde til sidst i sættet trak Johannes fra Mikkel. Med et lokalt hjemmepublikum i ryggen, så lukkede Johannes kampen i 6 sæt i en kamp, hvor Mikkel aldrig rigtig kom helt op i gear og ikke formåede at gribe de chancer han tilspillede sig.
 
Siddharth var i modsætning til Mikkel seedet 2’er i sin pulje. I første kamp mødte Siddharth Roskildes Philip Salces Rasmussen. En sand maratonkamp, som gik den fulde distance. Kampen tog 45 minutter, og til sidst var det heldigvis Siddharth der kunne række armene i vejret som vinder af kampen, 3-2. I kamp 2 spillede Siddharth mod Marius Møller (Brønshøj), og her blev det til et 0-3 for Siddharth, som manglede marginalerne på sin side i de 2 første sæt. Siddharth sikrede sig dermed en 2 plads og videre avancement til slutspillet, hvor modstanderen blev Vitus Winkel (Amager). Her formåede Siddharth igen at finde storspillet frem og holdt nerverne i ro på de afgørende bolde, hvilket resulterede i en meget flot 7 sætssejr til Siddharth. I næste runde stod Siddharth overfor 2 seedede Elias Skajem (Roskilde), og på trods god fight, så blev denne runde Siddharths endestation, 0-4.
 
Dette efterlod blot Philip og Julius tilbage, som begge var seedet I top 8, og derfor ikke skulle spille puljespil, og havde en direkte plads i 16-delsfinalen. Philip vinder her stensikkert 4-0 i sin første kamp mod Bertram Vind (København). Julius mødte Sisus Eskild Ladegaard, og det skulle vise sig at blive en langt mere besværlig opgave. Julius var hele tiden et lille skridt efter, og skulle hele tiden kæmpe sig til tilbage mod en modstander, der ramte stort set det hele. Kampen går I 7 sæt, og her kom Julius bagud 1-6, men herfra skruede Julius bissen på. Inden man fik set sig om, så stod det pludselig 10-6, og Julius lukker og slukker kampen 11-7 i syvende. Et decideret vanvittigt comeback af Julius.
 
Denne sejr betød også, at Philip og Julius desværre skulle mødes i den efterfølgende runde. Her løb Julius med det længste strå I en velspillet 4-1 sejr, hvor Julius tog sit momentum fra forrige runde med sig, og var skarpest på de afgørende bolde, mens Philip igennem kampen strugglede med at få sit eget spil til at fungere, men i momenter fik vist sit høje niveau og fik sat nogle gode bolde sammen. 
 
I semifinalen var det nu Julius’ tur til at møde Elias Skajem. Drengene spillede en rigtig god og seværdig kamp mod hinanden, hvor der var mange gode dueller i alle sæt. Det var også en tæt kamp, hvor Elias startede stærkest, med som Julius langsomt fik ædt sig ind i. Begge drengene kunne have løbet med kampen, men til sidst var det Elias som tog kampen i 6 sæt, 2-4. Det betyder samtidig at det ender med en bronzemedalje til Julius i single, STORT TILLYKKE Julius!🥉🙌
 
I U15 mixdouble havde Virum også deltagelse i form af Mikkel Radoor og Philip Kiel Jakobsen. Mikkel spillede sammen med Caroline Horst (Greve), og de indledte deres turnering med at vinde deres første kvalifikationskamp 3-0 mod Rasmus Teitsson og Hadassa Christensen (Viby). I kvartfinalen mødte parret de 3 seedede Noah Dons og Ellen Haugaard (OB), som de desværre tabte til 0-3.
 
Philip spillede sammen med Lucia Thi Ha (Brøndby). Philip og Lucia havde aldrig spillet eller snakket sammen før denne mix, så det ville blive spændende at se, hvad de kunne udrette sammen. De var direkte i kvartfinalen, hvor de stod overfor de 2 seedede Sylvester Goldschmidt og Chelinda Mac Voong (Hvidovre). På papiret en svær opgave, og kampens indledning underbyggede dette, da Philip og Lucia hurtigt kom bagud 0-2 i sæt. Det var tydeligt, at parrets manglende kendskab til hinanden gjorde betingelserne svære. Derfor besluttede Philip og Lucia at prøve spille mere simpelt og få flere bolde på bordet, og det gav pote. 3 sæt og 4 sæt blev vundet ganske let. Ud af ingenting var kampen vendt på hovedet, og nu var det Philip og Lucia, der havde momentum med sig ind i 5 sæt. Philip og Lucia kom bedst fra land og var foran 6-1 i 5 sæt, og de lukkede kampen stensikkert 11-5 i afgørende til alle tilskuers chok. 
 
I semifinalen skulle parret så op imod Noah Dons og Ellen Haugaard. Kampen startede på mange måder som den foregående, hvor Philip og Lucia kom bagud 0-2, omend de var bedre med fra start denne gang. De aftalte igen, at køre med samme strategi som i foregående kamp, samt at være lidt mere angrebssøgende, og igen var det den rette medicin. 0-2 bliver hurtigt til 2-2, og parret formåde igen at tilspille sig et tidligt hul i begyndelsen af femte sæt, som holdt hele vejen ud.
 
I finalen stod parret overfor de 1 seedede i turneringen; Zacharias Al Moalem og Sofie Strandhave (Brøndby). Igen en svær en opgave, men taget i betragtning hvad Philip og Lucia indtil nu havde formået at gøre, så var alt muligt. De skulle helst bare komme bagud 0-2😅. 1 sæt var tæt, og går modstanderen vej. Lucia og Philip svarede dog godt igen og vandt 2 sæt. Måske en taktisk dum beslutning, men parret virkede ovenpå og havde fundet kemien. 3 sæt var også tæt, og her spillede Philip og Lucia sig på 9-7, inden Zacharias og Sofie steppede op og lukkede sættet 9-11. Det momentum tog Zacharias og Sofie med sig ind i 4 sæt og lukkede kampen, 3-1. STORT TILLYKKE med sølvet til Philip og Lucia!🥈🙌
 
Sidst men ikke mindst havde vi U15 drengedouble, hvor alle drengene deltog. Siddharth og Mikkel spillede sammen og slog i første runde Valdemar Skøtt og Anton Tranberg Bæk (OB) med 3-1. I kvartfinalen mødte parret de 2 seedede Elias Skajem og Lucas Haozhang (Roskilde), som de desværre taber til 0-3. Julius spillede sammen med Bertram Vind, og de var direkte I kvartfinalen, hvor de mødte Sylvester Goldschmidt og Chilas Mac Voong (Hvidovre). Drenge formåede ikke helt at ramme deres niveau, og tabte derfor kampen, 1-3.
 
Tilbage var nok en gang Philip, som her spillede sammen med Zacharias Al Moalem, og de var seedet til at vinde rækken, hvilket ikke altid er nemt at leve op til. I kvartfinalen mødte drengene Eskil Ladegaard og Emil Ravnborg (Sisu), og her kan man fornemme en smule nervøsitet, da drengene kommer bagud 0-2 i sæt. Deres modstandere spillede virkelig godt, og Philip/Zacharias kunne ikke rigtig få tingene til at flyde. 3 og 4 sæt var tætte, men begge går drengenes vej, og i 5 sæt fik Philip og Zacharias et lille hul midtvejs I sættet, som de holder fast i og brugte til at lukke kampen, 11-7 I afgørende. 
 
I semifinalen mødte drengene Chilas og Sylvester, og her igen fik de ikke verdens bedste start og taber 1 sæt, men derfra tog Zacharias og Philip styringen og vandt sikkert 3-1. 
 
I finalen stod drengene overfor Viktor Schnell og Vitus Van Zaane (Team Egedal). I denne kamp var drengene endelig klar fra start, og vandt de første 2 sæt. Egedal drengene gav dog ikke op og vinder 3 sæt. 4 sæt begynder, og Zacharias og Philip får justeret nogle ting, som gik galt i 3 sæt. Philip og Zacharias fik derfor et stort forspring, som de formåede at konvertere til en sejr, 3-1. Danske mestrer i U15 double. STORT TILLYKKE med guldet og mesterskabet til Philip og Zacharias – godt gået!🥇🙌
 
Overordnet set, så har været et rigtig fint UDM for Virum. Det var en intens weekend med en masse gode og tætte kampe, og resultaterne ved mesterskabet lover rigtig godt for fremtidige mesterskaber. Tusind tak til Ribe BTK for at være en fantastisk host for UDM, og at gøre noget ekstra ud af arrangementet for spillere, coaches og tilskuere. Tusind tak til Virums coaches Christopher Normann og Frederik Vater Sørensen for coaching af Virums spillere igennem hele weekenden.