Seriehold 2025/2026
Skrevet af Christian Streit
Runde 15 ud af 18
Virum4: Østserie: Holdkaptajn Henrik Koch
Henriks Østseriehold havde i vinterferien sikret sig pladsen i næste sæsons Østserie, så udover æren var der ikke meget at spille for længere. Motivationen til onsdagens udebanekamp kom primært fra historikken af utallige dueller tidligere spillet mod vores venner fra Allerød. Henrik havde besluttet sig for følgende holdopstilling til denne prestigefyldte kamp: Karsten Flemin, Niels Ramberg, Felix Stahl Eriksen og Philip Kiel Jakobsen.
Efter doublerne stod det 1:1 – Youngsterne Felix/Philip vandt deres double, og rutinen fra Karsten/Niels kunne desværre ikke forvandles til en double sejr denne gang.
I singlerne kunne Karsten, Felix og Philip alle vinde 2 singler hver, og Niels tilføjede 1 single sejr til Virums konto, hvilket betød en fremragende 6:8 udebanesejr mod Allerøds stærkeste hold.
Næste kamp er så på kommende onsdag d. 4.marts mod det absolutte tophold i rækken – Hillerød.

Virum5: Serie1: Holdkaptajn Christian Streit
Kaptajn Streits hold havde allerede for flere uger siden sikret sig en plads igen i næste sæsons Serie1 – og den store afstand til de 2 førende hold – betyder at Streits hold ikke har meget udover æren at spille for i de sidste kampe. Alligevel kunne kaptajn Streit finde lidt motivation frem til onsdagens hjemmekamp mod København. København havde nemlig besejret Streit&Co med hele 10:4 i efteråret. Så revanche stod på menukortet onsdag aften i Virum Arena.
Kaptajn Streit valgte at stille op sammen med Kent Jensen, Henrik Guldahl og så blev der også plads til en fortjent debut til Julius Bach Fredensborg på Serie1-niveau.
Kaptajn Streit og Henrik kom bagud 0:1 i sæt, men kunne se på bordet ved siden af at det ville blive en tæt affære i den anden double, så begge Virumspillere forhøjede intensiteten og 3 sæt senere, havde Virum taget en 1:0 føring. Doublen på det andet bord var på dette tidspunkt nået frem til et 5.sæt, som startede meget lige men så kunne Københavnerne trække lidt væk og Virumdoublen kom aldrig virkelig tilbage i dette 5.sæt. Så Københavnerne havde vendt en 0:2 sæt stilling til en 3:2 sejr. Med 1:1 gik det så videre med singlerne.
I første runde af singlerne skulle Henrik og Julius spille først. Henrik formåede at vinde et sæt, men mere blev det desværre ikke til i denne kamp, og København havde taget en 1:2 føring foran de mange entusiastiske Virumfans. Julius derimod kunne i sin første single på Serie1 niveau bevise at han sagtens havde spilleniveauet. Med en flot 4-sæt sejr fik Julius udlignet stillingen til 2:2. Det var et godt udgangspunkt for Virum, da det nu var kaptajn Streit og Kents tur til at spille deres singler. Og begge Virum5-spillere skuffede ikke og vandt deres kampe i bare 3 sæt. Dermed havde Virum taget en 4:2 føring hvilket var målet med opstillingen valgt af kaptajn Streit.
Den anden runde skulle nærmest til forveksling ligne den første runde. Henrik var ret chanceløs mod sin modstander, men Julius kunne med sin 4-sæt sejr genetablere 2 point forspringet – nu 5:3. Og så blev det til en 3-sæt sejr for kaptajn Streit og en 4-sæt sejr for Kent for at bringe stillingen til 7:3 før de sidste 4 kampe. Nu så det rigtigt godt ud – især når man også kiggede på hvilke 4 kampe der var tilbage til at spille.
Henrik havde ikke sin bedste aften – efter en særdeles god holdkamp sidste uge mod Team Egedal – blev det også til et nederlag i sin sidste kamp. Dermed var stillingen 7:4 før kaptajn Streit havde muligheden for at hente sejren i land. Tankerne gik hurtigt tilbage til nederlaget mod København i efteråret, og det var nok motivation for kaptajn Streit for at spille én af de bedre kampe indtil videre i 2026, hvilket betød en forholdsvis sikker 3-sæt sejr, og dermed det vigtige 8.point i holdkampen. 8:4. Efter en lang træningsdag for Julius som allerede startede kl. 15, var der måske ikke så meget energi tilbage i Julius sidste kamp. Rutinen af Københavns kinesiske klassespiller var på dette tidspunkt en mundfuld for meget for Julius og det blev til et 4-sæt nederlag. I sidste kamp denne aften kunne så Kent sikre sin 3 single sejr med en 3-sæt sejr. Dermed var slutresultatet 9:5 i Virums favør.
MVP-æren gik denne gang til kaptajn Streit (efter flere ugers hovedfokus nok mere lå på at organisere Nybolig Virum Cup end at spille holdkampe). Streit formåede at vinde doublen (sammen med Henrik) og efterfølgende vinde alle 3 singler i 3 sæt. MVP-æren havde de sidste mange holdkampe gået til Kent og også i onsdags var Kent stærkt spillende og formåede at vinde alle 3 singler (kun med 1 sæt-tab), Julius klarede flotte 2 single sejre på denne aften i sit debut på Serie1, og Henrik var med til at vinde doublen sammen med kaptajnen. Så dejligt igen at se at alle 4 spillere kunne være med til at hente sejre nok i denne ”mission: revanche”.
Næste kamp er allerede på kommende mandag. 2.marts, på udebane mod Furesø. En kamp hvor størstedelen af bookmakerne forventer en Virumsejr, men kaptajn Streit er udmærket klar over at der venter et hav af rutine og diverse ”interessante” belægninger på Virum5 indenfor Farum Arena. Som der kan ses i stillingen ligner det et showdown her sidst i sæsonen om kampen om 3.pladsen som Brønshøj også gerne vil ende på. Men der er ikke den store forskel i at ende på en 3. eller 4.plads….
Virum6: Serie2: Holdkaptajn Inga Merkyte
Virum6 holdet er det eneste af de 4 Seriehold som stadig har masser at spille for i denne sæson. Målsætningen er oprykning til Serie1. Kigger man på stillingen og de resterende kampe, ser det urealistisk ud at nå oprykningen via den direkte vej – 1.pladsen – da det ikke ser ud til at Fredensborg kan tabe point mere i denne sæson. Så oprykningen skal nok forsøges via playoff kampene. Derfor er der fuld fokus i øjeblikket både på at sikre den 2.plads som giver adgang til playoff kampene, men også at ende med det højst-mulige pointantal samt match score, da man så bliver seedet i playoff kampene og også kan sikre sig hjemmebanefordelen. Så en sejr i torsdags var målsætningen, da Virum6 blev sendt afsted mod Allerød med holdopstillingen: Morten Kjerulf, Robin Gachet, Mikkel Radoor og Leo Holm Olsen.
Og Virum startede også holdkampen på fremragende vis ved at vinde begge doubler: Morten/Robin i 4 sæt, og Mikkel/Leo i en spændende 5-sæt thriller. Momentum fortsatte også i singlerne, hvor Morten formåede at vinde alle sine 3 singler. Samtidigt kunne Robin, Mikkel og Leo alle vinde 2 ud af deres 3 singler, hvilket betød en flot 3:11 udebanesejr, og dermed et vigtigt skridt i retning af at sikre den så vigtige 2.plads – og så må man jo se om Fredensborg bliver nervøse når de følger med hvordan Virum6 gå fra storsejr til storsejr i øjeblikket. Hvis jeg var Fredensborg, ville jeg blive en smule nervøs, da den sikre første plads til Fredensborg nok kun vil kunne sikres over mållinjen hvis man kan vinde alle de sidste 3 kampe….
Næste kamp er så for Virum6 på onsdag d. 4.marts på hjemmebane mod Albertslund.

Virum7: Serie3: Holdkaptajn Tue Dyekjær-Hansen
Kaptajn Tue havde følgende kommentar efter kampen:
”En god dag på kontoret mod Esrum!
Serie 3 holdet havde brug for en sejr efter et par skuffende resultater. Holdet har ikke vundet siden 3. december og har i år bare 2 uafgjorte og 2 nederlag i bagagen. Vi stillede med et rutineret hold på hjemmebanen: Erik, Klaus og Tue – og Virum havde vundet den første kamp i Esrum 10-0 , så det så lovende ud.
Denne gang startede det også fint med en Erik/Tue sejr i doublen. Og så fortsatte det sådan set bare derudaf med 9 sejre i singlerne til resultatet 10-0 . Det luner på stillingen, toplisten og selvtilliden – specielt efter et par skuffende resultater. Det var tre 5-sættere, men dem satte vi os også på (2 af dem med 11-9 i femte).
Resultatet betyder samtidig, at vi nu hverken er i oprykning- eller nedrykningsfare, men tager endnu en sæson i Serie 3. Så alt i alt en rigtig god dag på kontoret.”
Næste kamp er så på udebane allerede på tirsdag, 3.marts, mod et stærkt Team Egedal hold.

Seriestatistik for de 4 Serie-Virumhold:


