ØBTU Final 4 – 21. april 2018

Thomas Ungdomsafdelingen 2 Comments

ØBTU Final 4 – 21. april 2018

Lørdag den 21. april 2018 blev der afholdt ØBTU Final 4 i Valby Hallen.

Stævnet var en kulmination på årets holdturnering under ØBTU og Virum var stærkt repræsenteret.

Følgende hold havde kvalificeret sig:

– Ungdom over 12 år – række C ​(13 sejre ud af 14 mulige – score 108/42)
– Ungdom under 12 år – række A ​(12 sejre ud af 12 mulige – score 108/12)
– Ungdom under 12 år – række B ​(14 sejre ud af 15 mulige – score 123/17)
– Ungdom under 12 år – række C ​(9 sejre og 2 uafgjorte ud af 15 mulige –score 90/60)

Alle 4 hold var gået videre som vindere af deres respektive rækker

Herre Ungdom over 12 år – række C:
– Frederik Sørensen
– Oscar Jannings
– Jens Kalmberg

I semifinalen mødte drengene rækkens nr. 4 (Hillerød), som gav drengene kamp til stregen.
Efter 4 kampe var Virum nede (1-3), men sidste års erfaringer fra sæsonfinalen gjorde at drengene kæmpede sig tilbage og vandt de næste 4 kampe inklusiv doublen, så matchen efter 7 kampe stod 4 – 3 til Virum med en sætscore på +7.
Herefter gjorde Frederik kort proces med Markus Hvid Christensen i 3 sæt og matchen var hermed teknisk afgjort med 5 sejre og en sætscore på + 10. De sidste kampe blev spillet – og Virum var klar til finalen med en samlet sejr på 6 – 4.

I finalen mødte Virum rækkens nr. 2 (Amager2). Jens og Frederik lagde flot ud og skaffede Virum en føring på 2-0 og en sætscore på +6. Oskar tog Robin Gornitzka med hele vejen til 5. sæt, men måtte desværre kapitulere med 12-14.

Efter de første 6 matcher var stillingen helt lige 3-3, dog med en flot sætscore på +12 til Virum inden doublen. Doublen blev vundet af Oskar/Jens med 11-3 i 5. sæt. Oskar gjorde “jobbet færdigt” og vandt 13-11 i 5. sæt med slutstilingen 6-3 til Virum2.

Drengene fik fortjent deres guldmedaljer og samtidig modtog Frederik og Oskar begge to et trofæ for, at være nr. 1 på toplisten med 35 sejr af 42 mulige.

Herre Ungdom under 12 år – række A:
– Kasper Bronnée Møller
– William Warming
– Lucas Xiao

Virum kom som absolutte favoritter, efter at have domineret rækken hele året. Dette medførte en lille smule nervøsitet i de første par kampe men da først nerverne var på plads, levede drengene 100% op til favoritværdigheden.

I semifinalen mødte Virum rækkens nr. 4 (Allerød).
Det vidste sig at være en nogenlunde overkommelig opgave for Virum, som vandt semifinalen 6-0 og kun afgav 2 sæt i hele semifinalen.

Alle 6 kampe var velspillet og det gav Virum chancen for, at få en rigtig god opvarmning inden finalen skulle afvikles.

I finalen mødte Virum rækkens nr. 2 (Kvik Næstved). Kvik Næstved var gået videre fra deres semifinale med en 6-1 sejr over Frederiksberg og der herskede ingen tvivl om, at det var de rigtige 2 hold der mødtes til sidst.

Kasper og William lagde ud i de første 2 kampe og vandt begge to 3-0 og bragte dermed Virum foran 2-0.

Efterfølgende skulle Lucas spille sin første kamp mod Kvik Næstved´s på dagen bedste spiller (Simon Petersen).
Efter en heroisk indsats måtte Lucas se sig slået 0-3 – men absolut ikke uden at have gjort en rigtig god figur.

Herefter gik tingene slag i slag og Virum´s drenge vandt de næste 4 kampe i træk og endte dermed med en samlet sejr på 6-1.

Drengene fik selvfølge også deres guldmedaljer og samtidig modtog Kasper og William begge et trofæ for at være henholdsvis nr. 1 og nr. 2 på toplisten (Kasper med 36 sejr ud af 36 mulige) – (William med 29 sejr ud af 30 mulige)

Lucas kom ind på toplisten som en flot nr. 4 med 27 sejr ud af 36 mulige.

Herre Ungdom under 12 år – række B:
– William Teilum
– Anton Søby (ikke til stede i finalen)
– Alfred Dalsgaard (ikke til stede i finalen)
– Teodor Mac Aulay
– Emma Vendelbo

Også dette Virum hold var sluttet som nr. 1 i ØBTU´s løbende holdturnering, men i forbindelse med finalen var 2 af spillerne forhindret i at deltage og derfor havde Virum hentet stærke reserver ind på pladserne.

I semifinalen mødte Virum rækkens nr. 4 (Hvidovre).

Efter en lidt uheldig start kom Virum bagud med 1-0 efter et 1-3 nederlag til William Teilum.

Der var dog alene tale om opstartsnerver og der efter gik holdet i gang og vandt samlet 6-1 og var dermed hurtigt videre til finalen.

I finalen mødte Virum rækkens nr. 3 (Amager3). Amager3 var gået videre fra deres semifinale med en 6-2 sejr over Amager2 og de kom derfor med en del selvtillid i bagagen.

I første kamp skulle Emma spille mod Ida Balk-Møller og dette faldt desværre ud til Amager´s fordel. Emma tabte 0-3 og Virum kom dermed bag ud 0-1 fra starten.

Efter de 2 næste kampe af William og Teodor var Virum stadig bagud – nu med 1-2, men så fandt vi storspillet frem igen.

Efter yderligere 5 kampe – hvor af 2 blev vundet i 5. sæt – endte Virum med en samlet sejr på 6-1 og hænderne kunne igen strækkes i vejret.

Holdet fik selvfølge deres guldmedaljer med samtidig kunne alle 3 stamspillere også sige tak for trofæer for at dominere hele toplisten.

1. Anton Søby med 40 sejr ud af 45 mulige
2. William Teilum med 39 sejr ud af 45 mulige
3. Alfred Dalsgaard med 34 sejr ud af 45 mulige

Både Anton og Alfred vil selvfølgelig modtage deres guldmedaljer også.

Herre Ungdom under 12 år – række c:
– Axel Willerup
– Magnus Vestergaard
– Jack Yin

Virum havde i den indledende turnering kæmpet sig frem til en 1. plads med 9 sejre og 2 uafgjorte – ud af 15. mulige og i semifinalen skulle Virum derfor møde rækkens nr. 4 Slangerup.

På dagen var det dog Slangerup som havde heldet med sig.

Efter de første 6 kampe – hvoraf 5 var kommet ud i 5 sæt. – måtte Virum se sig slået med 0-6.

Holdet viste dog mange flotte takter og de kan dermed med oprejst pande være glade og stolte af den 3. plads som de endte med at indtage.

(Desværre var holdet smuttet inden at forfatteren til denne ”artikel” fik taget et billede af dem)

Generelt må man sige at det var virkelig flot gået af Virum og vi kan endnu en gang se, hvad det betyder når man er Danmarks største ungdomsafdeling. Tillykke til alle deltagerne.

Comments 2

  1. Post
    Author

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.